פלאגינים אפקטים וסינטיסייזרים

פלאגינים ואפקטים של Slate Digital

מה זה פלאגין?

 

פלאגין (Plug-in) הוא רכיב חומרתי וירטואלי שמשמש כתוסף בתוכנת העבודה DAW.

פורמט התוסף הנפוץ ביותר הוא VST (Virtual Studio Technology). הומצא על ידי שטיינברג, הידוע בתוכנת Cubase. כפי שהשם מרמז וירטואלי, בעצם זה גרסה דיגיטלית של מעבדי חומרה.

הפלאגינים מתחלקים בדרך כלל לשתי קבוצות עיקריות:

  •  מעבדי צליל ואפקטים(FX).
  • ומכשירים וירטואליים או סינטיסייזרים(Synths,VST). 

למה משמש הפלאגין, מה עושים איתו?

 

הפלאגינים השונים מדמים לעיתים קרובות חומרה אמיתית כמו רכיבי EQ, מדחסים, רוורב דיליי וכו '. ניתן להשתמש בהם באותו אופן כמו עמיתיהם לחומרה האנלוגית ולעתים קרובות המכשירים הדיגיטליים מציעים גמישות רבה עוד יותר בשל אופי התוכנה. מכשירים וירטואליים הם לרוב כלים מבוססי תוכנה שניתן לנגן ממש בתוך ה- DAW והם משמשים אותנו בתהליך ההפקה מיקס ומאסטרינג.

נוכל לסנתז צלילי כלי נגינה מציאותיים כמו תופים, פסנתר, קלידים אלקטרוניים, בסים ועוד באמצעות כלים וירטואליים. כלים אלא מעניקים למוזיקאים דרך נוספת וחדשנית ליצירה ועריכת סאונד שבדרך כלל לא הייתה להם גישה בעבר בגלל מגבלות תקציב או שטח באולפן.

מכשירים אנלוגיים או דיגיטליים?

 

עם התקדמות הטכנולוגיה והאפשרויות הקיימות – אין צורך בציוד אנלוגי יקר, לרוב יהיה עדיף לקנות פלאגינים איכותיים שמדמים מכשירים אנלוגיים ומאפשרים לנו מגוון רחב של אפשרויות שלא בהכרח מתאפשר במכשירים אנלוגיים. 

ההבדל בסאונד בין מכשיר אנלוגי לתוסף חומרתי הוא מזערי עד כאפסי, הכול תלוי ביכולות ובמיומנות של המשתמש שעומד מאחורי זה.

אפקטים של VST לעומת סינתים

תוספי VST מופיעים בשני סוגים כלליים: אפקטים ומכשירי יוצרי צליל (סינתיסייזרים).

אפקט VST- משמש לעיבוד אותות שמע. אפקטים רבים של VST מדמים מכשירים אנלוגיים נפוצים הנמצאים באולפנים ותיקים, כגון: ריוורב, דיליי, אקולייזר וקומפרסור.

באפקטים אלו נבצע עיבוד על סאונד קיים ונפתח אותם לרוב ב-Insert או שנבצע שליחה של הסיגנל לערוץ.

דוגמה לפלאגין של חברת UAD שמדמה מכשיר אנלוגי קלאסי מסוג Pultec.

UAD פלאגין

 

לעומת זאת, קיים גם VST מייצרי צליל. הם נקראים סינתיסייזרים. רוב מכשירי ה- VST יוצרים צלילי סינתיסייזר וצלילים אחרים המצויים לעתים קרובות במוזיקה אלקטרונית. קיימים גם סוגים שונים של סינט שמחכים צלילים כגון גיטרה,פסנתר,כלי נשיפה,ועוד..

אחד הסינטיסייזרים המומלצים והנפוצים ביותר שיצאו בשנים האחרונות שמאפשר מגוון רחב של אפשרויות גם למתחילים וגם למתקדמים הוא ה- Serum.

Serum VST

הסרום הוא סינט מסוג Wavetable שכולל בתוכו שני אוסילטורים, Sub וNoize ומאפשר אין סוף של אפשרויות ומשחקים שונים ומגוונים. הוא כולל פילטרים יחודיים וממשק LFO נוח וידידותי למשתמש.

ממליץ בחום על ה-Serum, אין ספק שזה אחד הסינטים הפופולריים ביותר כיום.

יותר פלאגינים = מפיק טוב יותר ?

אוסף של פלאגינים

הרבה מפיקי מוסיקה מתחילים חושבים שרכישת פלאגינים חדשים תהפוך אותם למפיקים טובים יותר.

אך זה לא המקרה.

אם המוסיקה לא נשמעת טוב. זה בגלל שהכישורים שלך לא מספיק טובים, רכישת תוסף חדש לא יפתור את הבעיה. לפני שאתה רוכש פלאגינים חדשים, ודא שהמיומנויות שלך מהשורה הראשונה! רק אז תוכל לחפש תוספים חדשים. לפני זה עדיף שתלמד ותכיר היטב מושגים בסאונד ואת הפלאגינים המובנים שקיימים אצלך. זה יתן לך הרבה וישפר את היכולות האישיות.

תזכרו, מפיק טוב יכול ליצור מוזיקה טובה עם תוספים בינוניים, מפיק מוסיקה בינוני מייצר מוזיקה בינונית עם התוספים הטובים ביותר.

ברוב המקרים הפלאגינים המובנים בDAW יכולים לספק לנו את התוצאה שנרצה להגיע אליה ובצורה מדוייקת ואיכותית. מה שכן, נהיה חייבים ללמוד מתי להשתמש בהם ואיך.

חברות פופולריות שמייצרות פלאגינים איכותיים:

יש היום מאות חברות של פלאגינים עם איכויות שונות שאפשר ללכת לאיבוד בדרך.

להגיד לכם שניסיתי את כולם? ממש לא וגם אין צורך.
נסו להיצמד לחברות הפופולריות והותיקות בתחום.

כמובן שיש עוד המון חברות טובות שלא ציינתי כמו: ,Softube, Brainworx ועוד.

אני באופן אישי ממליץ מאוד על באנדל של חברת FabFilter , העיצוב מרשים והממשק ידידותי ונוח למתחילים, הסאונד "טבעי" ויש המון אפשרויות וטכניקות. 

כל פלאגין חדש שנרכוש מצורף אליו חוברת- Manual, מין ספרון כזה של הוראות שימוש שכדאי מאוד לעבור עליו וללמוד אותו לאלו שרוצים להתמקצע ולהגיע לתוצאות מרשימות.

בנוסף, יש את אתר פלאגין בוטיק שדואג לעדכן אותנו בתוספים חדשים ומרעננים.

סיכום:

אין צורך בכמויות של פלאגינים, זה סתם יגרום לכם לעומס בתוכנה ועלול לייצר בעיות. מה שכן, עדיף לכם לעבוד עם הפלאגינים המובנים וללמוד אותם כמה שיותר כדי שתוכלו להפיק את המקסימום מאותו מכשיר. רק לאחר שתתמקצעו היטב ותרגישו "ביטחון" תרחיבו את האוסף הקיים.

בהצלחה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× שלח הודעה