מוניטורים אולפניים מומלצים

מוניטורים אולפניים

תהליך הקמת האולפן הביתי הוא חלק מהנה ומרגש במיוחד. יחד עם זאת, חשוב לעשות שיעורי בית לפני רכישה כדי לקבל את המוניטורים האולפניים המומלצים ביותר עבור החדש שלנו. 

מה זה מוניטורים אולפניים?

מוניטור אולפני הוא רמקול שהמטרה שלו למעשה להוציא את הסאונד בצורה ניטרלית (Flat) וחלקה ככל האפשר כך שנקבל תמונה ברורה ומקורית ביותר.
להבדיל מרמקולים ביתיים שלרוב "צובעים" את הצליל והם יכולים אולי לספק למאזין תחושה נעימה ומלאה יותר עם טונות של תדרים נמוכים במוזיקה אלקטרונית.

קיים מגוון רחב של סוגי מוניטורים שונים בשוק כגון: אקטיבים,פאסיבים ואולי שמעתם גם על מוניטורים מסוג Near Field,Mid Field ועוד כל מיני שמות מוזרים שלדעתי אין צורך להיכנס לשם, לפחות לא בתור התחלה.

כל מוניטור והצבע שלו..

 

קיימים בשוק מאות סוגים שונים של מוניטורים – אני ממליץ מאוד לא להסתמך על שום פוסט ברשת, כן גם לא על שלי! ההחלטה החכמה ביותר שתעשו היא ללכת לאחת החנויות ולשמוע!

לכל מוניטור קיים את הסאונד והצבע הייחודי שלו ויכול להיות שאתם תתחברו למשהו שאחרים לא בהכרח יאהבו. מה שכן, יותר חשוב הוא להכיר את המוניטורים שלכם ולשמוע מוזיקה מגוונת באולפן. כך נדע בדיוק איך המוניטור מתנהג ונקבל החלטות חכמות יותר בתהליך ההפקה, מיקס ומאסטרינג.

 להשתמש ברמקולים למחשב כמוניטורים באולפן הביתי?

רמקולים Vs מוניטורים אולפניים

 

בדרך כלל כדאי להשתמש במוניטורים אולפניים לצורך הקלטה, מיקס ומאסטרינג. כפי שצוין קודם, נקבל צליל מדויק יותר. אם נשתמש ברמקולים רגילים, אנחנו עלולים לפספס פרטים חשובים בצליל שעלולים להוביל למיקס לא מאוזן ופחות איכותי.

יחד עם זאת, עם תקציב מוגבל לפעמים נבחין ברמקולים ביתיים באולפן הביתי. אך הם בהחלט אינם מדוייקים ולא נאמנים למקור, אם אתה רוצה להיות בטוח שאתה שומע פגמים בצליל ואת כל הפרטים המדוייקים היצמד למוניטורים ורצוי שיהיו כמה שיותר איכותיים.

כיצד לבחור מוניטורים?

הרמקולים באולפן צריכים לספק את הסאונד המדויק ביותר והבלתי "צבעוני" של המוזיקה ככל האפשר. בין אם אתה מקליט, עורך, מערבב או ממאסטר, ככל שהרמקול ישקף את הצליל בצורה הנאמנה ביותר, נוכל להבין מה אנחנו שומעים ולטפל באותם פגמים מבחינה קולית ולהבטיח שהשיר יתורגם היטב לאוזניות, לרכב, טלוויזיות ומערכות האזנה אחרות. הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת הוא ללכת פיזית לאחת החנויות ולשמוע את המוניטורים האולפניים ולראות למה אתם הכי מתחברים.

 

כמה עולה מוניטורים אולפניים?

 

תקציב של מוניטור אולפני בודד יכול לנוע בין 500 שקלים ויכול לעבור את ה 10,000 ליחידה. ברור שאם נשקיע יותר נקבל מוניטורים עם איכות סאונד טובה יותר, למרות זאת בפעם הראשונה שאתם רוכשים מוניטורים לאולפן הביתי אני לא ממליץ להוציא סכומים גבוהים וזה מהנחה שאתם חדשים בתחום עם אוזניים לא מספיק מיומנות, ככה שבכל מקרה לא תנצלו את המקסימום שהרמקול מפיק, מה שכן אם יש לכם תקציב שמאפשר לכם, עופו על זה בכל הכוח.

*אם אתם כבר משקיעים על מוניטורים איכותיים בתקציב גבוה אל תשכחו שכרטיס קול הוא גם פקטור חשוב שמשדרג את הביצועים של המוניטור.

גודל הרמקול וסביבה אקוסטית

לרוב, המוניטורים מגיעים בגדלים של בין 5-8 אינץ, ההבדלים העיקריים הם שהקטנים יתקשו להוציא תדרים נמוכים לעומת הגדולים. יותר חשוב הוא לבחור את גודל המוניטור בהתאם לגודל החדר ולא להתפטות ולקנות את הרמקול הכי גדול כי הוא חזק ומגניב. 

*יחד אם זאת, סביבה אקוסטית מטופלת היטב תדאג לכך שנשמע את הסאונד בצורה ברורה ונאמנה למקור בדיוק כמו שאנחנו אמורים לשמוע.

 

תקציב מוניטורים אולפניים:

זול: 

KRK Rokit 5

Kali Audio LP-6

Yamaha HS5

 

בינוני:

Adam A5x

Focal Alpha 65

 

יקר:

Dynaudio BM5A MK II

PMC Result 6.5

*כמובן שיש גם מוניטורים שעוברים את ה-10K לזוג אבל את הקטגוריה הזאת נשאיר כרגע בצד.

————————————————————————————————-

יש עוד המון חברות פופולריות בשוק כמו Genelec ועוד רבים אחרים טובים.. 

איך למקם את המוניטורים בצורה נכונה?

למיקום המוניטורים חשיבות גדולה, השקיעו בשולחן איכותי יציב וחזק שלא ישמיע לכם רעשים בזמן עבודה, נסו למקם את הרמקולים כמו בתמונה שהטוויטר יהיה בגובה האוזניים ובמרחק שווה(כמו משולש שווה צלעות).
בנוסף, יש סטנדים שמחזיקים את המוניטורים, אם אתם כבר משקיעים בסטנד השקיעו בכאלו איכותיים שלא רועדים מרעישים ומתפרקים אחרי יומיים.

מיקום מוניטורים משולש שווה צלעות 

 
 

סיכום:

 
תהליך בחירת המוניטורים לאולפן הביתי הוא תהליך כיפי ומרגש במיוחד. אני זוכר את היום שרכשתי את המוניטורים הראשונים שלי כמה התרגשתי לפני. תחקרו טוב לפני שאתם קונים, תעשו השוואת מחירים והכי חשוב תנו לאוזניים שלכם להחליט.
בהצלחה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

× שלח הודעה