איך לבחור מוניטורים אולפניים?

תהליך הקמת האולפן הביתי הוא חלק מהנה ומרגש במיוחד. יחד עם זאת, חשוב לעשות שיעורי בית לפני כדי לקבל את המוניטורים האולפניים המומלצים והטובים ביותר עבורנו. 

מוניטורים אולפניים

מה זה מוניטורים אולפניים?

מוניטור אולפני הוא רמקול שמטרתו העיקרית להוציא את הסאונד בצורה ניטרלית (Flat) וחלקה ככל האפשר כך שנקבל תמונה ברורה ומקורית ביותר.
להבדיל מרמקולים ביתיים שלרוב "צובעים" את הצליל והם יכולים לספק למאזין תחושה נעימה ומלאה יותר עם טונות של תדרים נמוכים בעיקר במוזיקה אלקטרונית.

קיים מגוון סוגי מוניטורים כגון: אקטיבים, פאסיבים ואולי שמעתם גם על מוניטורים מסוג Near Field ,Mid Field ועוד כל מיני שמות מוזרים שלדעתי אין צורך להיכנס לשם, בטח לא אם אתם בתחילת הדרך.

 להשתמש ברמקולים למחשב כמוניטורים באולפן הביתי?

רמקולים Vs מוניטורים אולפניים

בדרך כלל כדאי להשתמש במוניטורים אולפניים לצורך הקלטה, מיקס ומאסטרינג. כפי שצוין קודם, נקבל צליל מדויק יותר. אם נשתמש ברמקולים של מחשב, אנחנו עלולים לפספס פרטים חשובים בצליל שעלולים להוביל למיקס לא מאוזן ופחות איכותי.

למרות זאת, עם תקציב מוגבל לפעמים נבחין ברמקולים ביתיים באולפן הביתי. אך הם בהחלט אינם מדוייקים ולא נאמנים למקור, אם אתה רוצה להיות בטוח שאתה שומע פגמים בצליל ואת כל הפרטים המדוייקים, תחסוך ותקנה מוניטורים ורצוי שיהיו כמה שיותר איכותיים.

איך לבחור מוניטורים אולפניים?

הרמקולים באולפן צריכים לספק את הסאונד המדויק ביותר והבלתי "צבעוני" של המוזיקה ככל האפשר. בין אם אתה מקליט, עורך סאונד מקצועי, מערבב או ממאסטר, ככל שהרמקול ישקף את הצליל בצורה נאמנה יותר ככה תוכל להבין מה אנחנו מתרחש ואיפה לטפל. הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת הוא ללכת פיזית לאחת החנויות הפרוסות ברחבי הארץ ולשמוע סוגים שונים של מוניטורים אולפניים.

 

כמה עולה מוניטורים אולפניים?

 

מחיר של מוניטור אולפני בודד יכול לנוע בין 500 שקלים ויכול לעבור את ה 10,000 ליחידה. ברור שאם נשקיע יותר נקבל מוניטורים עם איכות סאונד טובה יותר. למרות זאת, בפעם הראשונה שאתם רוכשים מוניטורים לאולפן הביתי אני לא ממליץ להוציא סכומים גבוהים וזה מהנחה שאתם חדשים בתחום עם אוזניים לא מספיק מיומנות, ככה שבכל מקרה לא תנצלו את מה שהרמקול מוציא, מה שכן אם יש לכם תקציב שמאפשר לכם, עופו על זה בכל הכוח.

*אם אתם כבר משקיעים על מוניטורים איכותיים בתקציב גבוה אל תשכחו לרכוש כרטיס קול בהתאם שישדרג את הביצועים של המוניטור.

גודל הרמקול וסביבה אקוסטית

לרוב, המוניטורים מגיעים בגדלים של 5-8 אינץ. ההבדלים העיקריים הם שהקטנים יתקשו להוציא תדרים נמוכים ביחס לגדולים. חשוב מאוד לבחור את גודל המוניטור בהתאם לגודל החדר ולא להתפטות ולקנות את הרמקול הכי גדול כי הוא נשמע חזק ומגניב. 

* סביבה אקוסטית מטופלת היטב תדאג לכך שנשמע את הסאונד בצורה ברורה ונאמנה למקור בדיוק כמו שאנחנו אמורים לשמוע. 

 

תקציב מוניטורים אולפניים:

זול: 

KRK Rokit 5

Kali Audio LP-6

Yamaha HS5

 

בינוני:

Adam A5x

Focal Alpha 65

 

יקר:

Dynaudio BM5A MK II

PMC Result 6.5

*כמובן שיש גם מוניטורים שעוברים את ה-10K לזוג אבל את הקטגוריה הזאת נשאיר כרגע בצד.

————————————————————————————————-

יש עוד המון חברות פופולריות בשוק כמו Genelec ועוד רבים אחרים טובים.. 

איך למקם את המוניטורים בצורה נכונה?

למיקום המוניטורים חשיבות גדולה, השקיעו בשולחן איכותי חזק ויציב ושלא ישמיע לכם רעשים בזמן עבודה. נסו למקם את הרמקולים כמו בתמונה שהטוויטר יהיה בגובה האוזניים ובמרחק שווה (משולש שווה צלעות).
 יש סטנדים שמחזיקים את המוניטורים, אם אתם כבר משקיעים בסטנד השקיעו בסטנדים איכותיים שלא רועדים מרעישים ומתפרקים אחרי יומיים.

מיקום מוניטורים משולש שווה צלעות 

 
 

סיכום:

 
תהליך בחירת המוניטורים לאולפן הביתי הוא תהליך כיפי ומרגש במיוחד. אני זוכר את היום שקניתי את המוניטורים הראשונים שלי כמה התרגשתי לפני. בשורה התחתונה, תחקרו טוב לפני שאתם קונים, תעשו השוואת מחירים והכי חשוב תנו לאוזניים שלכם להחליט!
בהצלחה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× שלח הודעה