מאסטרינג לשירים

אולפן מיקס מאסטרינג מקצועי

לאחר שסיימנו עם שלב ההפקה והמיקס, יש שלב נוסף שצריך לבצע כדי שהשיר שלנו ישמע אחיד, מקצועי ואיכותי. הדבר הזה נקרא: מאסטרינג.

מה זה מאסטרינג?

המאסטר הוא הליטוש האחרון שמקבל השיר לפני שהוא יוצא לעולם. בשלב זה נעניק צבע ייחודי, אחידות, חום והרמוניות כדי שהמוזיקה תשמע מקצועית ולא תיפול משום שיר אחר שנמצא ברשת.

מאסטרינג לשירים זה לא רק איזון תדרים ודחיפת לימיטר בשרשרת ה-insert.

מה ההבדל בין מיקס למאסטרינג?

בשלבי הפקה ויצירת מוזיקה נעבוד עם מאות ערוצים וכלים שונים המרכיבים שיר שלם. המיקס הוא חלק מתהליך ערבוב ושילוב הערוצים יחדיו. ביצוע מיקס איכותי יכול לסחוף ולרתק את המאזין, זה מה שמבדיל מוזיקה טובה ומקצועית לכזו שלא מרגשת במיוחד. 

לאחר שסיימנו להפיק את השיר נקבל קובץ אחד שלם. במאסטרינג נעבוד על קובץ אחד כל פעולה קטנה תהיה מורגשת מיומנות הטכנאי חשובה מאוד וזה מה שיקבע את איכות השיר.

חשיבות המאסטרינג

המון אמנים נוטים לבצע לעצמם את המאסטרינג אך הדבר לא מומלץ. רצוי לשלוח לטכנאי חיצוני שיתן ביקורת על המיקס הכללי ויוסיף טא'ץ גם הוא לשיר שלנו. ביצוע מאסטרינג לשירים נועד כדי לשפר את איכות הסאונד הכללי של השיר כדי להעניק למאזין חווית האזנה נעימה ורצופה. הציוד ויכולות הטכנאי משפיע באופן משמעותי על התוצאה הסופית שנקבל. אולפן מיקס ומאסטרינג משתמש בציוד טכנולוגי מקצועי הכוללים מוניטורים איכותיים ממדרגה ראשונה של חברת PMC ופלאגינים יוקרתיים מבוססי אנלוג.

אולפן מאסטרינג מקצועי הכולל חדר אקוסטי מטופל מאפשר למאזין לשמוע בדיוק מה מתרחש בשיר וקבלת ההחלטות תהיה נכונה יותר.

3 טיפים לממאסטר המתחיל..

1. תמיד להעזר ברפרנס ואנלייזר – כדי להגיע לתוצאה מסויימת צריך לקבל נקודת ייחוס ולהבין מה הפאר בין הטראק הנוכחי לעומת הרפרנס שאנחנו שומעים. האם יש יותר מידי Low end? אולי חסר קצת באיזור ה-Mid? בשלבים הראשונים כל מה שנעשה זה נשמע נבין ונראה מה חסר ואיפה ורק לאחר מכן במידת הצורך נכניס EQ מתאים לטיפול.
פלאגין מומלץ לרפרנס

2. העזר במיטר – כדי להפוך למקצוענים של ממש ממומלץ להעזר במיטרים כדי להבין בדיוק מה קורה בשיר. מושגים כמו -DR ,Peak LUFS ושימוש נכון ב-MID -SIDE יכול לתרום המון.

מיטר מומלץ למאסטרינג

3. בתור התחלה נסו להשתמש כמה שפחות במעבדי סאונד. השיר עובר דרך כל פלאגין שנפתח בשרשרת ה-insert, קיימים מעבדי סאונד שמוסיפים דיסטורשיין ורעשי רצפה. שימוש קיצוני בפלאגינים סתם יחנקו ויקטינו את השיר. בתור התחלה נסו להשתמש עד 4 פלאגינים לכל היותר.

מחיר מאסטרינג

גם פה כמו בכל תחום אחר מיומנות, ותק ויכולות הטכנאי עלול להשפיע על המחיר.

לרוב, נהוג לגבות בין 200 ל-400 ש"ח על מאסטרינג לשירים.

מחירים נמוכים או גבוהים מזה נחשבים חריגים אך תמיד יש יוצא דופן..

למידע נוסף על מאסטרינג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

× שלח הודעה