אקולייזר – EQ

אקולייזר

אחד המכשירים השמישים ביותר בשלב ההפקה, המיקס והמאסטרינג הוא האקולייזר. מה עושה ה-EQ, איך מכוונים אותו, מה הם הכפתורים שמוצגים לנו ואיזה סוג עדיף פרמטרי או גרפי ? אנלוגי או דיגיטלי ? במאמר זה אסביר על האקולייזר ונדע בדיוק לשם מה הוא נועד ואיך הוא עובד..

מה זה אקולייזר?

בהגדרה הבסיסית ביותר – האקולייזר הוא מכשיר שמשפיע ומשנה תדרים. בין אם אנלוגי ובין אם דיגיטלי, משתמשים ב- EQ כדי להתאים או לעצב ערוצים שונים בשיר כדי להשיג תוצאה סופית שמושכת את המאזין. את האקוולייזר אנחנו עשויים למצוא במגוון מכשירים אלקטרוניים כמו: ברכבים, מערכות סטריאו, מגברים ואפילו בטלפונים הניידים שלנו. האקולייזר נחשב למכשיר השמיש ביותר בקרב מפיקים, יוצרים ואנשי סאונד.

סוגים שונים של אקולייזרים

עם השנים והתפתחות הטכנולוגיה חברות גדולות וותיקות מזה כבר שנים מוכרות פלאגינים וסוגי אקולייזרים אנלוגיים ודיגיטליים. אחד המכשירים הדיגיטליים הנפוצים ביותר שקיימים היום הוא – Pro Q3 של חברת Fab Filter. האקולייזר נחשב ל"טבעי" וכזה שלא מעניק צבע מיוחד לסאונד. לעומת זאת, בצד השני של הסקאלה קיימים גם סוגי אקולייזרים שמעניקים חום והרמוניות לסאונד שאיתם נוכל לספק "ייחודיות", בדיוק כמו שאנחנו שומעים אצל האמנים הגדולים שאנחנו אוהבים. סאונד חם, שמן ומפציץ!

EQ דיגיטלי או אנלוגי?

אקולייזר דיגיטלי הוא הבחירה הטובה ביותר כדי ליצור שקיפות ודיוק במיקס שלנו. מרבית האקוולייזרים הדיגיטליים נועדו פשוט לשמש כ"מסננים" ולא מוסיפים שום צבע מיוחד לסאונד, הם נחשבים לטבעיים ובעיקר מהווים כפתרון לבעיות וניקוי ערוצים פגומים. לעומת זאת, EQ אנלוגי הם אקולייזרים דיגיטליים שנועדו לחקות את החומרה האנלוגית. הם מושלמים לצבע, חום והוספת אופי.

 EQ Graphic 

עשוי להיות מוכר ממכשירי סטריאו או מגברים ישנים והוא נראה כך:

אקולייזר גרפי

היתרון באיקיו הגרפי שהוא מהיר וקל להסיר איתו תדרים לא רצויים (בהנחה שאתם שולטים ומיומנים בשמיעת תדרים). יחד עם זאת, הם פחות מדוייקים. אני באופן אישי פחות משתמש באיקיו גרפי, האפשרויות הן מצומצמות והוא פחות נפוץ כיום. למרות זאת, יש מכשירים כמו לדוגמה ה-api 560 שמעניקים צבע לסאונד ובהחלט יכול להוסיף לערוצים מסויימים.

 parametric EQ

האיקיו הפרמטרי נראה כך:

אקולייזר פרמטרי

או כך:

 

אקולייזר דינאמי פרמטרי

האיקיו הפרמטרי נחשב לנפוץ מאוד והרבה מפיקים אוהבים ומשתמשים בסוג זה. הוא נחשב לנוח ופשוט, ואפשר לראות בצורה ויזואלית את התדרים, כנראה שבסופו של דבר גם אתה תשתמש בו הכי הרבה בגגל הנוחות והדיוק. השם פרמטרי נובע מכך שתהיה לך היכולת לשנות באופן ספציפי מספר פרמטרים שונים.

אלו הם 2 סוגי אקולייזרים הנפוצים ביותר כיום. כמובן שיש סוגים נוספים כמו: Tube EQ , Dynamic EQ , BAX EQ ומצבים כמו: Linear Phase, Minimum Phase. שמאפשרות גישות שונות ואפשרויות מגוונות לביצוע מיקס מתקדם.

איך לכוון אקולייזר?

כדי להפוך למקצוען אמיתי, צריך להבין איך האיקיו עובד, מה אנחנו שומעים ואיפה בדיוק מתקנים. כתבתי מדריך על יסודות הסאונד המון ידע תיאורתי שיכול להוסיף המון.

עבודה נכונה עם אקולייזר ובכלל עם מעבדי סאונד שונים זה דבר שלוקח זמן, ככל שנחדד יותר את חוש השמיעה ונכיר את ספקטרום התדרים, נבין בדיוק אילו תדרים צריכים לקבל הנחתה או הגברה בהתאם.

סרטון נחמד שמראה איך לעבוד עם  Pro – Q3 הנפוץ שהוא בהחלט אקולייזר מומלץ למתחילים ומתקדמים כאחד.

לסיכום:

ישנם סוגים רבים של EQ, כל אחד עם חוזק וחולשה, צבע ואופי. בחירת אקולייזר בצורה נכונה היא עניין של זיהוי צרכים ובהתאם למה שנרצה לבצע.

האקולייזר הוא מכשיר מדהים ואחד האהובים עליי מכל מעבדי הסאונד השונים. כדי לעצב סאונד כמו מקצוען נהיה חייבים להכיר לעומק את הכפתורים ולהבין מה אנחנו שומעים ואיזה תדר צריך שינוי. תתאמנו, תתרגלו והכי חשוב תבינו מה אתם שומעים.

לאלו שרוצים ללמוד סאונד בזמן קצר במיוחד, אני מעביר שיעורים פרטיים על אקולייזרים שונים שיאפשרו לך לכוון את המכשיר במדויק ולהגיע לתוצאה הרצויה. 

שיהיה בהצלחה 🙂

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

× שלח הודעה